zarzadzanie-wpisami

WordPress może być wykorzystywany jako blog lub strona firmowa. Zarządzanie wpisami różnić się będzie od celu strony. W pierwszym wypadku wpisy służyć będą do umieszczania artykułów na stronie, w drugim przypadku mogą to być aktualności oraz wszelkiego rodzaju komunikaty.

Aby dodać nowy wpis musimy być zalogowani do panelu administratora WordPress. Rozwijamy zakładkę Wpisy i wybieramy opcję Dodaj nowy.

zarządzanie wpisami

Zarządzanie wpisami WordPress

Tytuł wpisu

Dodanie tytułu wpisu wygeneruje automatyczni adres URL wpisu oraz uruchomi automatyczne zapisywanie treści wpisu co 60 sekund.

zarządzanie wpisami

Bezpośredni odnośnik

W tym miejscu ustalamy adres URL wpisu, który wcześniej został automatycznie wygenerowany po wpisaniu tytuł. Jeśli chcemy go zmienić klikamy przycisk Edytuj, wprowadzamy zmiany i klikamy OK.

zarzadzanie-wpisami-odnosnik

Edytor wizualny

W tym miejscu wprowadzamy treść wpisu a do edycji wykorzystujemy narzędzia bardzo podobne do tych znanych z Microsoft Word. W dolnej części na pasku znajdują się informacje o ilości słów oraz czasie ostatniego zapisu szkicu.

zarzadzanie-wpisami-edytor

Dodaj medium

Przeczytaj wpis pod tytułem – Dodawanie obrazków w WordPress.

Edytor tekstowy

W tym miejscu możemy samodzielnie edytować kod HTML wpisu, jako, że jest to poradnik dla osób początkujących pomijamy ten element, gdyż wymaga on znajomości języków programowania.

Opcje publikowania

Gdy przygotowaliśmy już tekst wpisu przechodzimy do opcji publikacji. Domyślnie zapisana wersja oznaczona jest jako Stan: Szkic. Jeśli zajmujemy się przygotowaniem tekstu a akceptacji dokonuje redaktor rozwijamy listę i wybieramy Oczekuje na przegląd i klikamy przycisk OK.

Kolejnym elementem jest ustalenie dostępności wpisu. Domyślnie jest to Dostępność: Publiczne. Oznacza to, że opublikowany wpis może przeczytać każdy. Opcja Przyklej ten wpis na stronie głównej oznacza, że po dodaniu kolejnych wpisów ten będzie cały czas na samej górze. Zaznaczenie opcji Prywatne sprawi, że tylko osoba, która go napisała może go przejrzeć.

Do dyspozycji mamy także opcję Zabezpieczone hasłem. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej zapraszam do wpisu Jak utworzyć wpis zabezpieczony hasłem w WordPress?

Ostatnim już elementem ustawień publikacji jest ustalenie daty wpisu. Możemy udostępnić go natychmiast, zaplanować jego publikacje z dowolną datą z przyszłości lub opublikować z minioną datą.

zarzadzanie-wpisami-opcje-publikowania

Format wpisu

W zależności od motywy, który wykorzystujemy na stronie możemy mieć dostępnych kilka formatów wpisu. Opcja bardziej przydatna na blogu. Wybranie innego formatu może dodać dodatkowe pola do wprowadzenia na przykład linku do filmu. Zmiana formatu może wiązać się także ze zmianą sposobu wyświetlania treści na stronie.

Kategorie wpisu

Kategorie służą do posegregowania wpisów według danej tematyki. Wybór kategorii odbywa się poprzez zaznaczenie tej odpowiedniej. Podczas dodawania lub edytowania wpisu możemy dodawać nowe kategorie.

zarzadzanie-wpisami-kategorie

Tagi wpisów

Tagi to słowa, które opisują tematykę wpisu. Dodajemy je poprzez wpisanie dowolnego słowa  w polu tekstowym i kliknięcie przycisku Dodaj.

Obrazek wyróżniający

Jest to obrazek, który w zależności od motywu może pojawiać się w różnym miejscu na stronie. Może on być wyświetlany na stronie głównej wraz z treścią wpisu, jako główne zdjęcie wpisu (nagłówek artykułu).

Dodanie obrazka wyróżniającego odbywa się poprzez kliknięcie w link  Ustaw obrazek wyróżniający.

Opcje ukryte

Domyślnie ukryte są opcje, wśród których znajdziemy możliwość wyboru autora, zezwolenie na komentarze czy napisanie krótkiej zajawki na temat wpisu.

Jeśli wpis jest gotowy klikamy na przycisk Opublikuj/Zaplanuj w sekcji opcji publikowania.

Edytowanie wpisów

Aby przejść do edycji wpisów w panelu administratora rozwijamy zakładkę Wpisy -> Wszystkie wpisy. Pojawi się lista wszystkich wpisów. Znajdziemy tutaj takie informacje jak tytuł wpisu, autora, kategorie, tagi, liczbę komentarzy oraz datę publikacji. Aby przejść do edycji wpisu wyszukuje ten, który nas interesuje i klikamy na Edytuj.

Aby usunąć wpis klikamy na Do kosza.

Aby podejrzeć wpis na stronie klikamy Zobacz.

zarzadzanie-wpisami-eydcja-wpisow

Wersja wpisu

Po opublikowaniu wpisu w sekcji opcje publikowania pojawi się wersja wpisu, dzięki której możemy cofnąć wpis do poprzednich wersji.

zarzadzanie-wpisami-wersja-wpisu

Klikniecie na link Przeglądaj zobaczymy poprzednie wersje wpisu. Za pomocą suwaka możemy przejść do poprzedniej wersji wpisu. Jeśli chcemy ją przywrócić klikamy na przycisk Przywróć wybraną wersję.

zarzadzanie-wpisami-wersja-wpisu2