Yet Another Related Posts Plugin

W tym artykule przedstawię bardzo prosty sposób na umieszczenie pod każdym wpisem na Waszym blogu odnośników do powiązanych tematycznie wpisów.

Wtyczka Yet Another Related Posts Plugin spełnia taką funkcję. Przykład znajdziesz na samym dole artykułu. Wtyczka dostępna jest do pobrania tutaj – https://wordpress.org/plugins/yet-another-related-posts-plugin/

Wtyczkę pobieramy i uruchamiamy. Następnie przechodzimy do jej ustawień: menu boczne panelu administratora w WordPress a następnie YARPP.

W wersji podstawowej mamy do dyspozycji następujące opcje:

pula

Możemy wykluczyć wyświetlanie powiązanych wpisów w konkretnych kategoriach oraz niektóre tagi. Możemy także uwzględniać tylko wpisy z ostatniego okresu, np.: 12 miesięcy czy 10 tygodni.

powiązania

Teraz przechodzimy do meritum Yet Another Related Posts Plugin czyli ustawienia na jakiej zasadzie mają być wyświetlane podobne wpisy. Podobieństwo ustalane jest na podstawie tytulu, treści, kategorii i tagów. Przy każdym elemencie mamy do wyboru: nie uwzględniaj, uwzględniaj i uwzględniaj z większą uwagą.

Ustalamy także wymagane podobieństwo w zakresie od 1 do 2.

opcje-wyświetlania

Ostatni element ustawień to Opcje wyświetlania. Ustalamy czy podobne elementy mają wyświetlać się we wpisach, stronach, mediach czy archiwach. Kolejnym punktem jest ich wygląd. Mamy do dyspozycji widok list, miniatur oraz własny. Ustawiamy tekst (kod) przed oraz po powiązanych wpisach a także przed i po poszczególnych linkach. Jeśli chcemy możemy umieścić fragment wpisu. Ustalamy także tekst wyswietlany w przypadku braku podobnych wpisów. Możemy ustalić także kolejność wyświetlania wpisów, do dyspozycji mamy nastepujace parametry:

  • podobieństwo (najwyższe lub najniższe najpierw)
  • data dodania (nastarsze lub najnowsze najpierw)
  • tytuł (A-Z lub Z-A)

Wtyczek zapewniających podobno funkcjonalność jest mnóstwo, ja przedstawiam jedno rozwiązania, które przypadło mi do gustu. A może ktoś korzysta z innych wtyczek?