Aby założyć stronę internetową potrzebujemy hostingu oraz domeny. W dzisiejszym artykule postaram się przedstawić Wam podstawowe zagadnienia związane z hostingiem. Czytając artykuł dowiecie się czym jest hosting, na co zwrócić uwagę przy jego wyborze oraz z jakiej oferty korzystam aktualnie i czy jestem z niej zadowolony.

Czym jest hosting strony?

Hosting to przydzielone miejsce na dysku twardym, stale podłączonym do Internetu przeznaczone na przechowywanie plików stron internetowych a także wszelkiego rodzaju dokumentów, plików multimedialnych.

Na co zwrócić uwagę wybierając hosting?

Pierwszą ważną kwestia przy wyborze dostawcy hostingu jest gwarantowany uptime czyli gwarancja nieprzerwanego działania oraz dostępu do plików przechowywanych na serwerze.

Drugą ważną kwestią są limity dotyczące transferu oraz pojemności konta hostingowego a przede wszystkim co stanie się po przekroczeniu tych limitów. Zdarza się, że usługa hostingu może zostać wstrzymana lub mogą zostać doliczone dodatkowe opłaty. Hosting powinien oferować jak największą ilość baz danych oraz obsługę jak największej liczby serwisów internetowych.

Podczas wyboru dostawcy hostingowego warto zwrócić uwagę na częstotliwość wykonywania kopii zapasowych. Warto dopytać także czy jako klienci mamy swobodny dostęp do kopii zapasowych swojej strony.

Dostawcy hostingu bardzo często umożliwiają nam przetestowania produktu przed jego zakupem, jeśli jest taka możliwość to warto z niej skorzystać.

Jeśli chcemy przenieść swoje strony internetowe na inny serwer to warto zapytać o bezpłatną usługę migracji.

Dla mnie najważniejszym czynnikiem decydującym o wyborze dostawcy hostingu (i nie tylko) jest to jak wygląda kontakt z biurem obsługi klienta (chat, telefon, e-mail lub formularz kontaktowy), jak długo musimy czekać na odpowiedź.

Mój dostawca hostingowy

Od trzech lat korzystam z usług linuxpl.com, powiem szczerze, że na początku zwróciłem uwagę głównie na cenę, z czasem dostrzegłem także kolejne zalety. Przede wszystkim kontakt z biurem obsługi to duży plus, zawsze otrzymuje odpowiedzi w bardzo krótkim czasie. Zawsze też udaje się rozwiązać problem.

Praktycznie wszystkie moje strony oparte są na WordPressie, także moduł autoinstalatora jest dla mnie bardzo przydatny. Logowanie do WordPressa jest dwuetapowe co zwiększa poziom zabezpieczenia naszych stron przed nieautoryzowanym logowaniem. Jeśli nie przekonałem Was to warto skorzystać z 14-dniowego okresu próbnego.

Link do oferty – https://linuxpl.com/

Od kilku miesięcy mam także okazję korzystać z hostingu od SmartHost. Co przekonało mnie do skorzystania z ich usług?

– 14 dniowy bezpłatny okres próbny
– darmowe certyfikaty SSL
– datacenter zlokalizowane w Polsce
– możliwość samodzielnej zmiany wersji PHP
– brak limitu transfery miesięcznego
– cena

Na duży plus zasługuje także obsługa techniczna. Proces przenoszenia stron oraz poczty trwał zaledwie kilka godzin (w sobotę). Wszystkie zaistniałe problemy są zawsze rozwiązywane w bardzo krótkim czasie.

Link do oferty – http://www.smarthost.pl/