backwp up

Wtyczka BackWPup to jedna z wielu umożliwiających wykonanie kopii zapasowej bazy danych oraz wszystkich plików bloga czyli motywy, wtyczki i multimedia. Dlaczego warto wykonywać regularne kopie zapasowe przeczytaj w artykule Bezpieczeństwo WordPressa.

BackWPUp – instalacja wtyczki

Wtyczka jest w pełni darmowa. Zainstalować ją możemy pobierając ją ze strony http://wordpress.org/extend/plugins/backwpup/ lub poprzez instalator wtyczek wbudowany w WordPress. Aby przejść do konfiguracji kopii zapasowej przechodzimy w menu bocznym do zakładki BackWPup i wybieramy Jobs a następnie opcję Add New.

BackWPUp – funkcjonalność wtyczki

Wtyczka służy do wykonywania kopii zapasowej, mamy możliwość zarchiwizowania bazy danych, plików wtyczek, motywów oraz multimediów.

W zakładce General wybieramy nazwę oraz opcje, które mają być uwzględniane w kopii zapasowej. Możemy zmienić także szablon nadawania nazwy plikom kopii zapasowej oraz wybrać jej domyślny format.

backwpup2

Wtyczka BackWPup umożliwia bezpośrednie wysłanie kopii zapasowej na adres e-mail, serwer ftp oraz przestrzeń wirtualną na serwerach Dropbox, S3, Microsoft Azute, Rackspace Cloud Files oraz SugarSync. Możemy także zamówić potwierdzenie na nasz adres e-mail o pomyślnym wykonaniu kopii zapasowej lub tylko w przypadku niepowodzenia. Po dostosowaniu wszystkich opcji klikamy Save changes aby zapisać zmiany.

backwpup3

Kolejna zakładka Schedule umożliwia nam ustalenie częstotliwości wykonania kopii zapasowej. Wykonywanie kopii zapasowej może odbywać się cyklicznie dzięki mechanizmowi WordPress cron, po manualnym uruchomieniu lub klikając w link. Po dostosowaniu wszystkich opcji klikamy Save changes aby zapisać zmiany.

backwpup-schedule

Zakładka DB umożliwia nam wybranie plików z bazy danych, które chcemy aby znalazły się w naszej kopii zapasowej. Domyślnie zaznaczone są wszystkie elementy. Wybieramy także nazwę oraz czy pliki mają być skompresowane czy też nie. Po dostosowaniu wszystkich opcji klikamy Save changes aby zapisać zmiany.

backwpup-dbbackup

Zakładka Files pozwala na wybranie plików umieszczonych w kopii zapasowej. Możemy zdecydować o tym, które foldery, wtyczki, pliki wp-content, motywy oraz pliki z folderu uploads mają znaleźć się w kopii zapasowej. Dzięki special option możemy także zarchiwizować pliki wp-config.php, robots.txt, .htaccess, .htpasswd and favicon.ico. Po dostosowaniu wszystkich opcji klikamy Save changes aby zapisać zmiany.

Ostatnia zakładka czyli Plugins umożliwia nam zapisanie listy wtyczek w pliku .txt.

BackWPUp – kopia zapasowa w serwisie Dropbox

Teraz pokaże jak pliki kopii zapasowej umieścić w serwisie Dropbox, który dostepny jest za darmo. O serwisie oraz rejestracji w nim przeczytasz w artykule Dropbox – hosting plików w chmurze.

Aby skonfigurować kopie zapasową na serwery Dropbox przechodzimy do zakładki General w naszym zadaniu i w miejscu Job Destination zaznaczamy Backup do Dropbox. Zapisujemy zmiany i przechodzimy do zakladki To:Dropbox.

backwpup-dropbox

Aby zautoryzować dostęp do serwisu Dropbox klikamy na Get full Dropbox auth code a następnie zezwalamy na dostęp. Dropbox wygeneruje nam kod, który musimy wkleić w polu Full Acces to Dropbox. Wpisujemy nazwę folderu, w którym przechowywana ma być kopia zapasowa oraz ile ma się ich tam maksymalnie znajdować. Po przekroczeniu wybranej wartości najstarsza wersja automatycznie jest kasowana a nowa zapisywana.

dropbox-accessPoprawne udostępnienie praw widoczne jest na poniższym zrzucie ekranu.

dropbox-authenticationTeraz już możemy spać spokojnie nie martwiąc się o nasz serwis. A z jakim sposobów tworzenia kopii zapasowej korzystacie?