Wtyczka BackWPup to jedna z wielu umożliwiających wykonanie kopii zapasowej bazy danych oraz wszystkich plików bloga czyli motywy, wtyczki i multimedia. Dlaczego warto wykonywać regularne kopie zapasowe przeczytaj w artykule Bezpieczeństwo WordPressa.
BackWPUp – instalacja wtyczki
Wtyczka jest w pełni darmowa. Zainstalować ją możemy pobierając ją ze strony http://wordpress.org/extend/plugins/backwpup/ lub poprzez instalator wtyczek wbudowany w WordPress. Aby przejść do konfiguracji kopii zapasowej przechodzimy w menu bocznym do zakładki BackWPup i wybieramy Jobs a następnie opcję Add New.
BackWPUp – funkcjonalność wtyczki
Wtyczka służy do wykonywania kopii zapasowej, mamy możliwość zarchiwizowania bazy danych, plików wtyczek, motywów oraz multimediów.
W zakładce General wybieramy nazwę oraz opcje, które mają być uwzględniane w kopii zapasowej. Możemy zmienić także szablon nadawania nazwy plikom kopii zapasowej oraz wybrać jej domyślny format.
Wtyczka BackWPup umożliwia bezpośrednie wysłanie kopii zapasowej na adres e-mail, serwer ftp oraz przestrzeń wirtualną na serwerach Dropbox, S3, Microsoft Azute, Rackspace Cloud Files oraz SugarSync. Możemy także zamówić potwierdzenie na nasz adres e-mail o pomyślnym wykonaniu kopii zapasowej lub tylko w przypadku niepowodzenia. Po dostosowaniu wszystkich opcji klikamy Save changes aby zapisać zmiany.
Kolejna zakładka Schedule umożliwia nam ustalenie częstotliwości wykonania kopii zapasowej. Wykonywanie kopii zapasowej może odbywać się cyklicznie dzięki mechanizmowi WordPress cron, po manualnym uruchomieniu lub klikając w link. Po dostosowaniu wszystkich opcji klikamy Save changes aby zapisać zmiany.
Zakładka DB umożliwia nam wybranie plików z bazy danych, które chcemy aby znalazły się w naszej kopii zapasowej. Domyślnie zaznaczone są wszystkie elementy. Wybieramy także nazwę oraz czy pliki mają być skompresowane czy też nie. Po dostosowaniu wszystkich opcji klikamy Save changes aby zapisać zmiany.
Zakładka Files pozwala na wybranie plików umieszczonych w kopii zapasowej. Możemy zdecydować o tym, które foldery, wtyczki, pliki wp-content, motywy oraz pliki z folderu uploads mają znaleźć się w kopii zapasowej. Dzięki special option możemy także zarchiwizować pliki wp-config.php, robots.txt, .htaccess, .htpasswd and favicon.ico. Po dostosowaniu wszystkich opcji klikamy Save changes aby zapisać zmiany.
Ostatnia zakładka czyli Plugins umożliwia nam zapisanie listy wtyczek w pliku .txt.
BackWPUp – kopia zapasowa w serwisie Dropbox
Teraz pokaże jak pliki kopii zapasowej umieścić w serwisie Dropbox, który dostepny jest za darmo. O serwisie oraz rejestracji w nim przeczytasz w artykule Dropbox – hosting plików w chmurze.
Aby skonfigurować kopie zapasową na serwery Dropbox przechodzimy do zakładki General w naszym zadaniu i w miejscu Job Destination zaznaczamy Backup do Dropbox. Zapisujemy zmiany i przechodzimy do zakladki To:Dropbox.
Aby zautoryzować dostęp do serwisu Dropbox klikamy na Get full Dropbox auth code a następnie zezwalamy na dostęp. Dropbox wygeneruje nam kod, który musimy wkleić w polu Full Acces to Dropbox. Wpisujemy nazwę folderu, w którym przechowywana ma być kopia zapasowa oraz ile ma się ich tam maksymalnie znajdować. Po przekroczeniu wybranej wartości najstarsza wersja automatycznie jest kasowana a nowa zapisywana.
Poprawne udostępnienie praw widoczne jest na poniższym zrzucie ekranu.
Teraz już możemy spać spokojnie nie martwiąc się o nasz serwis. A z jakim sposobów tworzenia kopii zapasowej korzystacie?
Całkiem ciekawa wtyczka, jednak do tworzenia kopi osobiście używam WP Clone, może to nie do końca kopia zapasowa, ale o wiele szybciej pozwala przenosić WordPressa pomiędzy serwerami. Wtyczką, którą prezentujesz nie stworzę backup’u strony ważącej ponad 1GB 😉 Już lepiej robić to w konsoli;)
Znacie jakąś wtyczkę do przenoszenia stron na WP?
Ja nigdy nie słyszałem, pozostaje tylko podpięcie strony pod kod, jest sporo prostych tutoriali, które pozwolą na tego typu działania
Dzięki za artykuł, do tej pory korzystałem z wtyczki która archiwizowała tylko i wyłącznie bazę danych i co pewien czas musiałem ręcznie robić kopię plików strony.
Bardzo fajna wtyczka. Szukałem czegoś takiego ostatnio. Tą na pewno przetestuję w najbliższych dniach.
Fajny artykuł, pomocny, na pewno wykorzystam