Przeniesienie sklepu Prestashop na inny serwer

Zmiana serwera wiąże się z koniecznością przenoszenia wszystkich plików a także bazy danych. Czynność ta wielu osobom stwarza problemy, więc postaram się krótko opisać cały proces.

Proces przenoszenia sklepu opartego o skrypt Prestashop będzie opierał się na następujących krokach:

  • Wykupienie nowego serwera
  • Utworzenie miejsca na serwerze dla nowej domeny
  • Przeniesienie zawartości FTP
  • Przeniesienie bazy danych sklepu
  • Utworzenie kopii zapasowej bazy danych
  • Aktualizacja adresów DNS

Utworzenie miejsca na serwerze dla nowej domeny

W większości przypadków opcja ta dostępna jest w panelu administracyjnym hostingu. Polega ona na utworzeniu katalogu na serwerze dla naszej nowej domeny.

Przenoszenie zawartości FTP

Do skopiowania plików możemy wykorzystać aplikacje o nazwie FileZilla lub standardowego Total Commandera. Pliki te następnie wgrywamy na nowy hosting. W tym kroku kopiujemy wszystkie pliki modułów, obrazków itp.

Przeniesienie bazy danych

W większości przypadków skorzystać możemy z wbudowanego w panel administracyjny hostingu phpMyAdmin. Aby utworzyć kopię bazy danych wybieramy bazę danych naszego sklepu, wybieramy opcję Export. Dla użytkowników początkujących zalecam eksportować bazę danych metodą Błyskawiczną/Quick.

Aktualizacja adresów DNS

Bardzo ważnym krokiem jest zaktualizowanie adresów DNS czyli nakierowanie odwiedzających na odpowiedni serwer. W tym celu należy zalogować się do panelu administracyjnego serwisu, w którym zarejestrowaliśmy domenę. Adresy DNS nowego serwera prawdopodobnie otrzymaliśmy w wiadomości potwierdzającej zakup serwera/utworzenia katalogu dla nowej domeny. Jeśli nie otrzymaliśmy jej warto skorzystać z formularza kontaktowego na stronie usługodawcy hostingu lub skontaktować się z nimi telefonicznie. W trakcie aktualizacji adresów DNS część odwiedzających może trafić na stary serwer więc zalecane jest zostawienie sklepu także na starym serwerze.

3 Responses

  1. Kamila
    Tego właśnie szukałam, dzięki!
  2. Dzieki, przydało się. Mogło by być trochę szczegółowiej ale ok.

Leave a comment